EuroPsy

Apie psichoterapinę pagalbą

Psichoterapija – tai ne tai, ką Jūs galvojate. Tai yra tai, kaip Jūs gyvenate patys su savimi šiuo metu…
Džeimsas Bjudžentalis

Apie psichoterapinę pagalbąSavo darbe remiuosi egzistencinės terapijos principais, kurios tikslas padėti žmogui aiškiau ir realistiškiau pamatyti bei suprasti savo gyvenimą – atviriau ir drąsiau žiūrėti į sunkumus, nusivylimus, krizes, labiau jas suprasti.  Kad taip įvyktų – reikalingas susitikimas. Kliento ir terapeuto susitikimas, tai dviejų lygiaverčių žmonių dialogas, tai santykiai,  kurių metu, tyrinėjant gyvenimą tampa aiškiau kodėl šis unikalus žmogus gyvena būtent taip, kaip jis kuria savo gyvenimą, daro įvairius pasirinkimus, dėlioja prioritetus,  prisiima atsakomybes, kuria vertybes, ieško prasmės. Egzistencinė terapija padeda žmogui priimti savo gyvenimą tokį, kokiu jis yra ir padeda jį keisti, darant jį tokiu, kokiu jis galėtų būti.

Egzistencinė terapija į kiekvieną žmogų žiūri kaip į unikalų, kiekviena problema yra tyrinėjama žmogaus gyvenimo kontekste. Nėra dviejų vienodų sunkumų, nėra dviejų vienodų simptomų, todėl nėra ir vienos formulės, kurią pritaikius žmogus taptų laimingas. Psichoterapinis procesas – tai kelionė, kurios metu klientas ir terapeutas klajoja po gyvenimo labirintus, ieškant atsakymų į sudėtingus gyvenimo klausimus. Šiame procese jie dalinasi atsakomybe, nuo to labai priklauso darbo sėkmė. Klientas turi būti įsitraukęs į savo gyvenimo tyrinėjimą ir norėti atvirai ir nuoširdžiai pasižiūrėti į savo gyvenimą.

Psichoterapija remiasi bendravimu, kalbėjimu. Gilus, rimtas bendravimas, tai yra viena didžiausių gyvenimo vertybių. Tas įmanoma psichoterapijos erdvėje. Tai unikali galimybė tai patirti. Neretai, žmogus, nutaręs susitikti su psichoterapeutu, mano, kad jis bus mokytojas (pamokys kaip reikia gyventi) ar draugas (mus paguos, už mus pagalvos) ar gydytojas (pašalins mūsų sunkumą). Taip nėra. Psichoterapijoje viskas sudėtingiau. Psichoterapeutas už Jus negalvos, jis nešalins Jūsų ligos, Jūsų neįtikės, netgi neguos. Jis pasistengs parodyti Jums tą kraštą, kuriame Jūs atsidūrėte ir pakvies eiti už jo…

Neretai žmonės galvoja, kad psichoterapija tai malonus ir greitas procesas. Neretai, psichoterapijos pradžioje, prisilietus prie savo sunkumų, juos pamačius, įvardinus, tampa sunkiau. Jokie giluminiai pokyčiai neįvyksta greitai, tam reikia laiko. Todėl psichoterapija nėra nei lengvas nei greitas procesas… Kita iliuzija yra tame, kad neretai yra manoma, kad psichoterapeutas duos patarimus kaip gyventi, „padirbės su psichika” ir žmogus iš psichoterapeuto kabineto išplasnos lyg ant sparnų. Deja,  to nebūna. Psichoterapeutas ne burtininkas ir nei stebukladarys, jis nežino kodėl Jūs taip gyvenate, kodėl ir kam kuriate sunkumus. Psichoterapeutas gali Jums padėti giliau pažvelgti į tai, bet sprendimą turėsite priimti patys. Žmogus keičiasi pats, psichoterapeutas yra tik pagalbininkas naujo žvilgsnio, prasmės atradime.

Psichoterapijos tikslas – padėti žmogui pajausti, kad jis yra savo gyvenimo kūrėjas… Simptomų sumažėjimas ir sunkumų išnykimas gali įvykti, o gali ir ne. Tačiau tų simptomų ir sunkumų neigiamas poveikis gyvenimui bus daug mažesnis…